Zabójczy smog... Boisz się?

22-11-2017 | 3 wypowiedzi
|
O co chodzi?

6,5 miliona ludzi umiera co roku na świecie z powodu zanieczyszczonego powietrza. Śmiertelne żniwo smogu w naszym kraju to 50 000 istnień rocznie. Na 50 europejskich miast z zawyżonym poziomem pyłów w powietrzu – aż 30 jest w Polsce!

- W samej Warszawie to jest już ponad 3000, czyli to jest więcej niż ginie w wypadkach samochodowych w całym kraju. Rzeczywiście musimy pamiętać, że ten wpływ smogu na zdrowie jest na prawdę poważny - ostrzega Emilia Piotrowska z Warszawskiego Alarmu Smogowego. A lista schorzeń powodowanych przez zanieczyszczone powietrze jest bardzo długa. - Mamy tak: zaostrzenie astmy, większą ilość przewlekłej operacyjnej choroby płuc. Mamy...

Zabójczy smog... Boisz się?

22-11-2017 | 3 wypowiedzi
|

6,5 miliona ludzi umiera co roku na świecie z powodu zanieczyszczonego powietrza. Śmiertelne żniwo smogu w naszym kraju to 50 000 istnień rocznie. Na 50 europejskich miast z zawyżonym poziomem pyłów w powietrzu – aż 30 jest w Polsce!

- W samej Warszawie to jest już ponad 3000, czyli to jest więcej niż ginie w wypadkach samochodowych w całym kraju. Rzeczywiście musimy pamiętać, że ten wpływ smogu na zdrowie jest na prawdę poważny - ostrzega Emilia Piotrowska z Warszawskiego Alarmu Smogowego.

 

A lista schorzeń powodowanych przez zanieczyszczone powietrze jest bardzo długa. - Mamy tak: zaostrzenie astmy, większą ilość przewlekłej operacyjnej choroby płuc. Mamy zaostrzenie alergii, zwiększenie się ilości alergii. A dodatkowo, już po przejściu tej bariery do krwi, zwiększoną ilość zawałów serca, udarów mózgu i w ogóle choroby niedokrwiennej serca - wylicza Anna Plucik-Mrożek, specjalistka chorób wewnętrznych.

 

Przyczyn złego powietrza jest wiele: spaliny samochodów, zanieczyszczenia przemysłowe i przede wszystkim - dym wydobywający się z kominów prywatnych domów opalanych wszystkim co się pali. Eksperci podkreślają, że przepisy regulujące to, czym i gdzie możemy palić już są. Trzeba je tylko egzekwować.

 

Straż Miejska ma nowoczesny sprzęt - taki jak np. smogobus, który bada aktualny stan czystości powietrza w okolicy. Jeśli urządzenia wykryją, że stężenie smogu jest wysokie - funkcjonariusze przeprowadzają kontrole w okolicznych domach i przedsiębiorstwach. - Mają prawo sprawdzić co znajduje się w piecu, jakie materiały są przygotowane do spalania. Jeśli mają wątpliwości, jeśli mają uzasadnione podejrzenia, że być może w popiele mogą znajdować się resztki po spalonych odpadach, mają również prawo pobrać próbkę - mówi Monika Niżniak, rzeczniczka Straży Miejskiej m. st. Warszawy.

 

Palącym byle czym grozi mandat - do 500 zł. Jednak straszenie nic nie pomoże jeśli świadomość społeczna nie będzie na odpowiednim poziomie. - Starsi ludzie w ogóle nie zdają sobie sprawy, że... szkodzą najbardziej sobie - mówi insp. Mirosław Jezierski ze Straży Miejskiej m. st. Warszawy. Dlatego funkcjonariusze podczas kontroli starają się także edukować.

 

A czy Ty boisz się smogu? Nagraj swoje zdanie.

Nagraj swoje zdanie
Pozostałe tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
null