Z ziemi polskiej do Wolski? Oby nie! PiS myśli o zmianie hymnu. Chcesz tego?

13-07-2017 | 14 wypowiedzi
|
O co chodzi?

PiS nie wyklucza zmiany hymnu? Podpowiadamy rządowi, które piosenki mogłyby zastąpić Mazurka Dąbrowskiego, a także pytamy, czy Polacy chcą takiej zmiany. Nagraj swoją opinię!

Jackowi Żalkowi z PiS spodobał się pomysł zaktualizowania Hymnu Polski. Na razie jest to jedynie propozycja. Gdyby jednak poszły za nią konkretne kroki, może warto zastanowić się nad całkowitą wymianą Mazurka Dąbrowskiego? Podpowiadamy, które utwory mogłyby się sprawdzić jako najważniejsza pieśń w kraju.Pomysł jest prosty – francuskiego cesarza z włoskimi korzeniami miałby zastąpić Lew Lechistanu i Obrońca Wiary Jan III Sobieski. Zaproponował to Piotr Zybert, przewodniczący komitetu budowy...

Z ziemi polskiej do Wolski? Oby nie! PiS myśli o zmianie hymnu. Chcesz tego?

13-07-2017 | 14 wypowiedzi
|

PiS nie wyklucza zmiany hymnu? Podpowiadamy rządowi, które piosenki mogłyby zastąpić Mazurka Dąbrowskiego, a także pytamy, czy Polacy chcą takiej zmiany. Nagraj swoją opinię!

Jackowi Żalkowi z PiS spodobał się pomysł zaktualizowania Hymnu Polski. Na razie jest to jedynie propozycja. Gdyby jednak poszły za nią konkretne kroki, może warto zastanowić się nad całkowitą wymianą Mazurka Dąbrowskiego? Podpowiadamy, które utwory mogłyby się sprawdzić jako najważniejsza pieśń w kraju.

Pomysł jest prosty – francuskiego cesarza z włoskimi korzeniami miałby zastąpić Lew Lechistanu i Obrońca Wiary Jan III Sobieski. Zaproponował to Piotr Zybert, przewodniczący komitetu budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wiedniu.

- Dał nam przykład Jan Sobieski jak zwyciężać mamy! Czy to nie brzmi pięknie? - pyta w rozmowie z Onetem. Jego opinię na pewno podziela poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Żalek, który przekonuje, że hymnowi przydałaby się aktualizacja. Może zamiast dokonywać poprawek w klasycznym utworze, warto rozważyć innych kandydatów?

"Rota"

Napisana na początku wieku przez Marię Konopnicką "Rota" od dawna konkurowała z "Mazurkiem Dąbrowskiego". Tuż po odzyskaniu niepodległości proponowano ją, jako hymn. Przez chwilę nawet spełniała tę rolę, ale nie nad Wisłą a na Litwie Środkowej, polskiej autonomii istniejącej w latach 1920-22. W 1990 roku uznano ją także hymnem Polskiego Kraju Narodowo-Terytorialnego. Podniosłe, bezkompromisowe słowa z pewnością są dziś dużo bardziej czytelne, niż przekaz Józefa Wybickiego.

„Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy”.

„Marsz Polonii”

To byłaby stosunkowo kosmetyczna zmiana. „Marsz Polonii” wywodzi się bezpośrednio od „Mazurka Dąbrowskiego”. Powstał w XIX wieku, w środowisku polskich emigrantów w USA. W dobie emigracji zarobkowej stał się znów aktualny, choć odrobinę zapomniany. Swoją drogą, to z tego utworu wziął się termin "Polonia".

„Marsz, marsz Polonia,
marsz dzielny narodzie,
odpoczniemy po swej pracy
w ojczystej zagrodzie”.

„Hymn do Bałtyku”

Po zliczeniu wszystkich Zaślubin z Morzem, oraz zawiłych dziejów Pomorza, można się zastanawiać, czemu w polskiej symbolice narodowej tak marginalizowany jest Bałtyk. "Hymn do Bałtyku" powstał tuż po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku i opiewa uzyskanie przez Polskę otwartego dostępu do morza. Słowa Stanisław Rybki-Mariusa wykonuje się na melodię Feliksa Nowowiejskiego. Na Wybrzeżu to jedna z najważniejszych pieśni, często słyszana podczas uroczystości państwowych i wojskowych.

„Strażnico naszych polskich granic,
Już z dala brzmi zwycięski śpiew.
I nie oddamy cię, Bałtyku
Zamienisz ty się pierwej w krew”.

„Oka”

Gdyby "Rota" okazała się zbyt radykalna, nie mniej trafnym, ale bardziej neutralnym utworem z pewnością jest "Oka" Leona Pasternaka. Napisana w 1943 roku w obozie 1 Dywizji im. Tadeusza Kościuszki przedstawia bolesne losy Polski, na tle rodzimej przyrody.

„Piękny jest Wisły brzeg,
piękny jest Oki brzeg,
jak szarża ułańska,
od Wisły, do Gdańska
pójdziemy, dojdziemy”.

„Żeby Polska była Polską”

Odchodząc od tradycji wojennych i rozbiorowych, można zwrócić uwagę na współczesne kawałki, a z tych najbardziej wymownym jest solidarnościowa „Żeby Polska była Polską”. W przemówieniach fragmenty pieśni cytowali m.in. Ronald Reagan i Elżbieta II. Być może szanse utworu jako nowego hymnu podnosi to, że test napisał Jan Pietrzak, obecnie pierwszy bard PiSu.

„Matki, żony w mrocznych izbach
Wyszywały na sztandarach
Hasło: "Honor i Ojczyzna"
I ruszała w pole wiara.
I ruszała wiara w pole
Od Chicago do Tobolska.
Żeby Polska, żeby Polska....”

„W stepie szerokim”

I na koniec, z przymrużeniem oka, typ popkulturowy. Czego tu nie mamy? Sienkiewiczowska „Trylogia”, wybitny kompozytor a nawet walka z wykluczeniem (bo przecież pan Wołodyjowski znany był z niskiego wzrostu)! Tekst do muzyki Wojciech Kilara napisał Jerzy Lutowski. Na razie w oficjalnej atmosferze utwór śpiewny jest podczas meczów reprezentacji narodowej siatkówki.

„Ty, któryś w boju i ty, coś w znoju
I ty, co liczysz i mierzysz
Wstań, unieś głowę, wsłuchaj się w słowa
Pieśni o małym rycerzu”.

Radio ZET/Mateusz Albin/MT

Nagraj swoje zdanie
Pozostałe tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
Tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy