Wybuchowy sylwester! Chcesz się tak rozerwać?

28-12-2017 | 4 wypowiedzi
|
O co chodzi?

Jak zawsze, w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia żegnamy stary rok i witamy nowy. Jedni na sylwestrowych balach, inni w domowym zaciszu. Jeszcze inni lubią się rozerwać... I to dosłownie!

Szpitale na odważnych, ale mało rozważnych wielbicieli fajerwerków już czekają.- Specyfika tej nocy jest taka, że rzeczywiście mamy więcej osób z poparzeniami rąk, nóg, tułowia, dłoni po tych wybuchach petard. Największym dla nas problemem jest to, że są to zwykle osoby po dobrej imprezie - mówi Radosław Rzepka, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Czerniakowskim. Z doświadczenia wie, że sylwestrowa...

Wybuchowy sylwester! Chcesz się tak rozerwać?

28-12-2017 | 4 wypowiedzi
|

Jak zawsze, w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia żegnamy stary rok i witamy nowy. Jedni na sylwestrowych balach, inni w domowym zaciszu. Jeszcze inni lubią się rozerwać... I to dosłownie!

Szpitale na odważnych, ale mało rozważnych wielbicieli fajerwerków już czekają.

- Specyfika tej nocy jest taka, że rzeczywiście mamy więcej osób z poparzeniami rąk, nóg, tułowia, dłoni po tych wybuchach petard. Największym dla nas problemem jest to, że są to zwykle osoby po dobrej imprezie - mówi Radosław Rzepka, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Czerniakowskim. Z doświadczenia wie, że sylwestrowa noc czasami kończy się tragicznie. - Zdarzają się historie, w których komuś urwie rękę czy palca - dodaje.

W Sylwestra straż pożarna też ma ręce pełne roboty. 12 miesięcy temu musiała gasić aż 800 pożarów, podczas gdy na co dzień walczy z około 200-oma. Wszystko przez to, że fajerwerki odpalamy często niezgodnie z prawem.

- Nie wolno nam ich stosować i odpalać w domach czy też z naszych balkonów - tłumaczy Paweł Frątczak z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Wybuchowe, sylwestrowe noce są też, o czym często zapominamy, zmorą dla zwierząt. Dla nas petarda to kilka ulotnych chwil szczęścia, dla nich to trauma.

- Zwierzę, które jest na co dzień bardzo spokojnym, naszym milusińskim przyjacielem domu, staje się bardzo agresywne i niejednokrotnie dochodzi do pogryzień właścicieli przez reakcje zwierząt na stres - ostrzega Michał Dąbrowski z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

Dlatego podczas szampańskiej zabawy, warto pomyśleć o konsekwencjach. Jeśli nawet używamy środków pirotechnicznych, to róbmy to z głową.

- Najpierw bezpiecznie powitajmy nowy rok, żegnając stary, odpalając środki pirotechniczne, a dopiero wypijmy lampkę szampana czy też mocniejszego alkoholu, a nie odwrotnie - radzi Paweł Frątczak.

W końcu nowy rok, jest co rok, a zdrowie jest jedno.

Nagraj swoje zdanie
Pozostałe tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
null