Waszczykowski w Radiu ZET: Niemcy postępują złośliwie. Użala się?

14-09-2018 | 0 wypowiedzi
|
O co chodzi?

Gościem Beaty Lubeckiej był Witold Waszczykowski. Były szef polskiej dyplomacji ocenił ostatnie działania Niemie ws. Ludmiły Kozłowskiej jako "złośliwe".

„Niemcy postępują złośliwie. Powinni respektować prawo europejskie. Oskarża się Polskę, że my rzekomo gwałcimy jakieś wartości europejskie, a tu jest oficjalny zakaz wjazdu do UE, który został brutalnie i w złośliwy sposób przez nich pogwałcony” – mówi gość Radia ZET, Witold Waszczykowski z PiS. Były szef MSZ był pytany przez Beatę Lubecką o prezes Fundacji Otwarty Dialog Ludmiłę Kozłowską, którą Polska objęła zakazem wjazdu na terytorium całej Unii Europejskiej. Waszczykowski uważa, że Niemcy chcą Polsce dokuczyć...

Waszczykowski w Radiu ZET: Niemcy postępują złośliwie. Użala się?

14-09-2018 | 0 wypowiedzi
|

Gościem Beaty Lubeckiej był Witold Waszczykowski. Były szef polskiej dyplomacji ocenił ostatnie działania Niemie ws. Ludmiły Kozłowskiej jako "złośliwe".

„Niemcy postępują złośliwie. Powinni respektować prawo europejskie. Oskarża się Polskę, że my rzekomo gwałcimy jakieś wartości europejskie, a tu jest oficjalny zakaz wjazdu do UE, który został brutalnie i w złośliwy sposób przez nich pogwałcony” – mówi gość Radia ZET, Witold Waszczykowski z PiS. Były szef MSZ był pytany przez Beatę Lubecką o prezes Fundacji Otwarty Dialog Ludmiłę Kozłowską, którą Polska objęła zakazem wjazdu na terytorium całej Unii Europejskiej. Waszczykowski uważa, że Niemcy chcą Polsce dokuczyć i zdyskredytować ją. „Niemiecki wywiad został skompromitowany, bo wpuścił do siebie przedstawicielkę organizacji, która nawołuje do obalenia demokratycznie wybranego rządu państwa członkowskiego UE, czyli Polski. Jeśli taki zakaz został wydany przez nas – powinien być respektowany w całej Unii” – dodaje były minister spraw zagranicznych. Gość Radia ZET uważa, że „Niemcy powinni wycofać się i zacząć egzekwować prawo europejskie”. Co, jeśli tego nie zrobią? „To się skompromitują, bo nie respektują prawa międzynarodowego” – odpowiada Witold Waszczykowski.

„Premier Orban, tak samo, jak Polska, został zaatakowany przez europejskie instytucje” – ocenia były szef polskiej dyplomacji, pytany o Parlament Europejski, który przyjął rezolucję ws. uruchomienia art.7 wobec Węgier. Kontrola mediów, przejęcie kontroli nad sądownictwem, zmiana prawa wyborczego na Węgrzech? Waszczykowski komentuje, że to „spór polityczny” a w Unii „są podwójne standardy”. „To, co robimy W Polsce i na Węgrzech, to prerogatywy państwa członkowskiego UE” – dodaje polityk partii rządzącej. Jego zdaniem „nikt nikogo nie zdemontował”,  „na Węgrzech odbywają się demokratyczne wybory”, a Viktor Orban „ma olbrzymie poparcie tak samo, jak i poparcie ma obecny rząd w Polsce”.

Witold Waszczykowski uważa, że instytucje europejskie są w stanie „falandyzować prawo”. „Proszę sobie wyobrazić, gdybyśmy w Sejmie manipulowali progami głosowań, bo uznaliśmy, że głosy wstrzymujące się nie są brane pod uwagę” – komentuje. „Nie wierzymy Komisji Europejskiej, nie wierzymy Timmermannsowi” – zaznacza były minister spraw zagranicznych.

Beata Lubecka pytała swojego gościa również o jego aktywność parlamentarną. „Jestem szeregowym posłem, członkiem komisji spraw zagranicznych i za chwilę będę członkiem następnej, bo dostałem wczoraj informację, że wracam do przedstawicielstwa polskiego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, więc będę uczestniczył w spotkaniach międzynarodowych” – zapowiada Waszczykowski. Zaznacza, że dopiero kilka miesięcy temu przestał być ministrem. „Wszedłem w drugą część kadencji parlamentarnej, gdzie funkcje zostały już rozdane, ale teraz powoli wracam do działalności parlamentarnej” – dodaje gość Radia ZET.

Dopytywany przez prowadzącą o to, czy czeka na wybory do europarlamentu, bo prezes obiecał mu „biorące” miejsce na liście, Waszczykowski odpowiada: „Wszyscy czekają na wybory do PE, bo one będą, za wcześnie, by spekulować na temat startu”. Dodaje, że Prawo i Sprawiedliwość na temat eurowyborów będzie mówiło najwcześniej w listopadzie/grudniu.

Nagraj swoje zdanie
Pozostałe tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
0 wypowiedzi | 19-11-2018

Masz zdanie na ten temat?

Weź udział w dyskusji. Nagraj swoje wideo i powiedz co myślisz!

Nagraj swoje zdanie
null
 
Tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
0 wypowiedzi | 19-11-2018
0 wypowiedzi | 13-11-2018