Problem pedofilów w sutannach. Znów zostanie zamieciony pod dywan?

08-10-2018 | 0 wypowiedzi
|
O co chodzi?

Temat pedofilli w polskim Kościele jest tematem tabu? Takie głosy słychać od przechodniów, których zapytaliśmy o problem pedilów w sutannach., za sprawą którego wywiązała się ostatnio nie tylko ogólnopolska, ale tez ogólnoświatowa dyskusja na temat pedofilów w sutannach. Bp. Andrzej Caja napisał ostatnio list do wiernych, w którym otwarcie pisze o...

W liście do wiernych ordynariusz diecezji opolskiej bp Andrzej Czaja przeprosił za przypadki pedofilii wśród księży z jego diecezji. Ujawnił, że dwóch zostało skazanych prawomocnymi wyrokami. "Wołamy do Boga o zmiłowanie" - podkreślił hierarcha.Dodał, że "w ostatnim czasie przyjęliśmy jeszcze trzy inne doniesienia o...

Problem pedofilów w sutannach. Znów zostanie zamieciony pod dywan?

08-10-2018 | 0 wypowiedzi
|

Temat pedofilli w polskim Kościele jest tematem tabu? Takie głosy słychać od przechodniów, których zapytaliśmy o problem pedilów w sutannach., za sprawą którego wywiązała się ostatnio nie tylko ogólnopolska, ale tez ogólnoświatowa dyskusja na temat pedofilów w sutannach. Bp. Andrzej Caja napisał ostatnio list do wiernych, w którym otwarcie pisze o pedofili w polskim Kościele.

W liście do wiernych ordynariusz diecezji opolskiej bp Andrzej Czaja przeprosił za przypadki pedofilii wśród księży z jego diecezji. Ujawnił, że dwóch zostało skazanych prawomocnymi wyrokami. "Wołamy do Boga o zmiłowanie" - podkreślił hierarcha.
Dodał, że "w ostatnim czasie przyjęliśmy jeszcze trzy inne doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez kapłana diecezji opolskiej".

"Kończymy już postępowanie wstępne i przekażemy sprawę do prokuratury i do Kongregacji. Mamy więc dziesięć zgłoszeń, przy czym sześciu kapłanów już uznano za sprawców potwornego przestępstwa. Jeden został uznany winnym przed rozpoczęciem mojej posługi biskupiej" - podkreślił hierarcha.

Bp Czaja jednocześnie przyznał, że "ofiar jest niestety więcej". "Zostało skrzywdzonych i na całe życie okaleczonych co najmniej dziewięć osób" - przyznał biskup.

Jak podkreśliła Radio Opole, ordynariusz diecezji wezwał równie wiernych do modlitwy różańcowej w październiku w intencji ojczyzny oraz "o wiarę dla młodego pokolenia oraz o świętość życia kapłanów i osób konsekrowanych".
Jak podało Radio Opole, w sobotę oraz niedzielę w kościołach diecezji opolskiej zostanie odczytany list pasterski od bp Andrzeja Czai.

"Drodzy Diecezjanie, muszę też z bólem i przykrością wyznać, że także w szeregach duchowieństwa Kościoła Opolskiego znaleźli się kapłani, którzy się sprzeniewierzyli swemu powołaniu" - podkreślił ordynariusz opolski.

Bp Czaja poprosił wiernych o przebaczenie za przypadki molestowania seksualnego wśród nieletnich.

"Jesteśmy pełni bólu, zawstydzeni i bezradni wobec krzywdy, która już się dokonała i której nie da się naprawić. Wołamy do Boga o zmiłowanie i szczególne błogosławieństwo i opiekę Bożą dla wszystkich cierpiących z naszego powodu" - wskazał w liście.

Hierarcha poinformował wiernych jak wygląda skala dotychczas ujawnionych pedofilii w diecezji.

"Trzech z naszych kapłanów usłyszało już definitywny wyrok. Jeden został wydalony ze stanu duchownego i toczy się jego proces w sądzie państwowym, dwóch zostało skazanych prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności, jeden w zawieszeniu, a drugi odbywa karę w więzieniu. Wyrok czwartego nie jest jeszcze prawomocny" - napisał bp Czaja.

Nagraj swoje zdanie
Pozostałe tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
null