Patriotyzm na pokaz?

09-11-2017 | 4 wypowiedzi
|
O co chodzi?

Gra planszowa, w której Polacy walczą z muzułmańskimi najeźdźcami, bluzy z symbolami Polski Walczącej tudzież zespoły grające muzykę o „Łupaszce”... Czy w Polsce mamy do czynienia z patriotyzmem na pokaz?

W naszym kraju wielka mobilizacja. Tylko Polska może powstrzymać najazd na Europę... NAJAZD muzułmańskich pasterzy. Taki scenariusz stworzyli twórcy nowej gry planszowej "Bitwa o Polskę". W niej, na przykład, major Hardy, który to nigdy nie zdradził swojego kraju, musi walczyć z... Abdulem i jego "kozim zwiadem". Profesor Rafał Pankowski, socjolog i członek stowarzyszenia „Nigdy Więcej” nie ma wątpliwości jaki wydźwięk ma ta gra.- Gry planszowe, jak się okazuje,...

Patriotyzm na pokaz?

09-11-2017 | 4 wypowiedzi
|

Gra planszowa, w której Polacy walczą z muzułmańskimi najeźdźcami, bluzy z symbolami Polski Walczącej tudzież zespoły grające muzykę o „Łupaszce”... Czy w Polsce mamy do czynienia z patriotyzmem na pokaz?

W naszym kraju wielka mobilizacja. Tylko Polska może powstrzymać najazd na Europę... NAJAZD muzułmańskich pasterzy. Taki scenariusz stworzyli twórcy nowej gry planszowej "Bitwa o Polskę". W niej, na przykład, major Hardy, który to nigdy nie zdradził swojego kraju, musi walczyć z... Abdulem i jego "kozim zwiadem". Profesor Rafał Pankowski, socjolog i członek stowarzyszenia „Nigdy Więcej” nie ma wątpliwości jaki wydźwięk ma ta gra.

- Gry planszowe, jak się okazuje, mogą być kolejnym narzędziem do głoszenia treści o charakterze ksenofobicznym czy rasistowskimocenia profesor.

Właśnie z tego powodu portal Polak Potrafi zrezygnował ze wsparcia "Bitwy o Polskę". Podobnie uczyniła uczelnia, na której studiują twórcy gry. W końcu zbiórka na wydanie "Bitwy" trafiła na portal Wspieram To. Po kilku godzinach autorzy uzbierali ponad tysiąc złotych... ale nagle gra zniknęła i z tego portalu. Ekspert gier planszowych i historyk z wykształcenia, Piotr Jasik, nie wróży sukcesu.

- To co widziałem, nie wiem na ile to była wersja prototypowa, na ile taka do druku, to ta gra była po prostu brzydkakrytykuje twórca kanału na youtube Game Troll TV i zastanawia się co miało przyciągnąć ewentualnych graczy: - Nie wiem, na ile ten element „gra ucząca patriotyzmu” miał być tym elementem handlowym, bo patriotyzm w Polsce się świetnie sprzedaje.

Twórcy gry na razie zawiesili projekt, ale w swojej bitwie nie składają broni. Mają przecież poparcie ponad 2000 fanów na facebook'u. Trudno się dziwić, gdy w Polsce jest moda na wszystko, co oferowane jest pod płaszczykiem patriotyzmu. Zwłaszcza odzież. Tą kupić można na każdym bazarze... Polska walcząca dla każdego.

- Kwestia odzieży patriotycznej wykracza już poza granice rozsądku. To jest już raczej nawet jakaś chorobatak opisuje sytuację w Polsce pisarka Klementyna Suchanow. Uważa, że to wszystko tylko biznes i moda.

Są jednak firmy, które działają na, tak zwanym, rynku patriotycznym, ale poza chęcią zysku oraz symboliką, przede wszystkim oferują prawdziwą promocję tego, co polskie.

- Wspieramy kombatantów, wspieramy sportowców. Obecnie jesteśmy sponsorami Janusza Gołąba, który jest kierownikiem sportowym zimowej, narodowej wyprawy na K2, która właśnie zimą tego roku ma się odbyć. Także, chcemy promować polskośćz dumą opowiada o działalności Surge Polonia dyrektor marki, Wojciech Setny.

Właśnie takie akcje to przeciwieństwo bazarowego patriotyzmu, który polskość ma w nosie. Nie liczy się idea, tylko pieniądze ukryte za biało-czerwonymi barwami. A te są naprawdę duże. Przekonał się o tym zespól rockowy Contra Mundum. Śpiewający między innymi o żołnierzach wyklętych artyści dostali od Ministerstwa Spraw Zagranicznych 150 tysięcy złotych na swoje tournee po Anglii. Miało ono promować Polskę w Europie. Skończyło się na dwóch koncertach dla kilkuset osób... głównie Polaków i raczej bez specjalnego zaangażowania.

- Mamy często do czynienia z takim powierzchownym przywiązaniem do polskiej tradycji czy do polskiej tożsamości, za którym nie kryje się świadomość czy wiedza na temat polskiej historiikrytykuje patriotyzm na pokaz profesor Pankowski.

Tylko że historia zdaje się być sprawą drugorzędną. Najważniejszy jest w końcu orzełek w koronie... na rewersie kolejnej zarobionej złotówki.

Nagraj swoje zdanie
Pozostałe tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
Tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy