Należy surowiej karać katów zwierząt?

05-03-2018 | 1 wypowiedź
|
O co chodzi?

Prokuratura Rejonowa w Toruniu wydała list gończy za Bartoszem Donarskim, który skatował psa. Mężczyzna zrobił to mimo tego, że niedawno zaostrzono kary za tego typu przestępstwa. Czy skoro obecne przepisy nie odstraszają, należy je jeszcze bardziej zaostrzyć?

W kwestii ochrony zwierząt politycy ze wszystkich ugrupować parlamentarnych mówią jednym głosem.- Ktoś, kto znęca się w taki bestialski sposób nad jakimkolwiek zwierzęciem nie zasługuje na miano człowieka. To jest po prostu bydlak i powinien być ukarany – uważa Jakub Stefaniak z PSL. – Jeżeli dzisiaj zaatakował psa, to nie jest powiedziane, że za chwilę nie rzuci się na drugiego człowieka. Ten facet powinien...

Należy surowiej karać katów zwierząt?

05-03-2018 | 1 wypowiedź
|

Prokuratura Rejonowa w Toruniu wydała list gończy za Bartoszem Donarskim, który skatował psa. Mężczyzna zrobił to mimo tego, że niedawno zaostrzono kary za tego typu przestępstwa. Czy skoro obecne przepisy nie odstraszają, należy je jeszcze bardziej zaostrzyć?

W kwestii ochrony zwierząt politycy ze wszystkich ugrupować parlamentarnych mówią jednym głosem.

- Ktoś, kto znęca się w taki bestialski sposób nad jakimkolwiek zwierzęciem nie zasługuje na miano człowieka. To jest po prostu bydlak i powinien być ukarany – uważa Jakub Stefaniak z PSL. – Jeżeli dzisiaj zaatakował psa, to nie jest powiedziane, że za chwilę nie rzuci się na drugiego człowieka. Ten facet powinien po prostu leczyć się psychiatrycznie – dodaje.

- W tej chwili mamy możliwość karania takich osób nawet do 3 lat i karami grzywny nawet do 100 tysięcy złotych. Natomiast absolutnie kluczowe jest to, abyśmy my obywatele w takich sprawach pokazywali, że to jest niedopuszczalne, a po drugie, żeby policja i prokuratura korzystały z tego prawa, które zostało uchwalone przez Sejm w styczniu – mówi Paweł Rabiej z .Nowoczesnej.

- Zawsze można by mówić, że skoro jakieś przestępstwa są popełniane, to receptą na to będzie zaostrzanie tej kary – uważa Stanisław Piotrowicz z PiS. - Myślę, że w tym wypadku chodzi przede wszystkim o nieuchronność kary i o takie kształtowanie prawa, aby osoby, które pastwią się nad zwierzętami nie mogły sprawować nad nimi pieczy – kontynuuje.

Skatowanie psa wstrząsnęło opinią publiczną, a wielu internautów włączyło się w akcję poszukiwania sprawcy. Policja dostała dużo sygnałów, wśród nich i takie, że mężczyzna był widziany w Szkocji. Teraz wszystkie te informacje są weryfikowane. Jeśli potwierdzi się wiadomość o tym, że uciekł za granicę — prokuratura wystawi za nim międzynarodowy list gończy. Za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi grozi do 3 lat więzienia. W przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieństwem — kara wzrasta do 5 lat.
Policja prosi o pomoc w ujęciu mężczyzny i publikuje jego rysopis: mężczyzna ma brązowe oczy, krótkie, ciemne włosy, 175 centymetrów wzrostu, waży około 100 kilogramów, jest krępej budowy ciała, z lekką otyłością brzuszną. Na prawym i lewym przedramieniu od wewnętrznej strony ma trzy tatuaże z imionami.

Wszystkie osoby, które mogą pomóc w ustaleniu miejscu jego przebywania proszone są o kontakt z najbliższą jednostką Policji, prokuraturą lub z numerami alarmowymi 997 i 112.

A Ty? Jak uważasz? Należy surowiej karać katów zwierząt? Nagraj się na Mam Zdanie i wyraź swoją opinię.

Nagraj swoje zdanie
Pozostałe tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
null