Minister rolnictwa w Radiu ZET za utrzymaniem hodowli zwierząt futerkowych. Dni Ardanowskiego na stanowisku są już policzone?

27-09-2018 | 0 wypowiedzi
|
O co chodzi?

Minister rolnictwa za utrzymaniem hodowli zwierząt futerkowych. „Prezes upomniał mnie bardzo mocno, ale mam inne zdanie. Człowiek ma prawo hodować i wykorzystywać te zwierzęta. Co za różnica, czy to zabijanie norek, świni czy krowy?”

„Przygotowałem i na następnym posiedzeniu zgłoszę radykalne zaostrzenie warunków utrzymywania zwierząt na futerka. Zakaz hodowli? To taka sama grupą zwierząt, któreczłowiek ma prawo hodować i wykorzystywać” – mówi gość Radia ZET, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dodaje, że „to taka sama działalność gospodarcza, rolnicza i hodowlana, jak każda inna”, więc nie widzi powodu, by takiej hodowli zakazywać. „Co za...

Minister rolnictwa w Radiu ZET za utrzymaniem hodowli zwierząt futerkowych. Dni Ardanowskiego na stanowisku są już policzone?

27-09-2018 | 0 wypowiedzi
|

Minister rolnictwa za utrzymaniem hodowli zwierząt futerkowych. „Prezes upomniał mnie bardzo mocno, ale mam inne zdanie. Człowiek ma prawo hodować i wykorzystywać te zwierzęta. Co za różnica, czy to zabijanie norek, świni czy krowy?”

„Przygotowałem i na następnym posiedzeniu zgłoszę radykalne zaostrzenie warunków utrzymywania zwierząt na futerka. Zakaz hodowli? To taka sama grupą zwierząt, któreczłowiek ma prawo hodować i wykorzystywać” – mówi gość Radia ZET, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dodaje, że „to taka sama działalność gospodarcza, rolnicza i hodowlana, jak każda inna”, więc nie widzi powodu, by takiej hodowli zakazywać. „Co za różnica, czy to zabijanie norek, lisów, świni czy krowy? Tak samo ingerujemy w to zwierzę. Rolnictwo, które jest od początku świata i daje człowiekowi możliwości wykorzystywania zwierząt. Polska ma z czegoś rezygnować, co jest w innych krajach?” – komentuje Ardanowski. Pytany o Jarosława Kaczyńskiego, który mówił o zakazie hodowli zwierząt futerkowych, minister rolnictwa odpowiada: „Prezes upomniał mnie bardzo mocno w tej materii i biorę sobie bardzo jego zdanie pod uwagę, ale w tym przypadku mam inne zdanie”. Ryszard Terlecki o przyjęciu zakazu? „To zdanie marszałka. Na szczęście jesteśmy partią, gdzie każdy może prezentować swoje poglądy. Jest spór, który toczy się w PiS… w społeczeństwie się toczy” – mówi Jan Krzysztof Ardanowski. Minister rolnictwa podkreśla, że nigdy nie ukrywał tego, że jest zwolennikiem utrzymania hodowli zwierząt na futerka. Gość Radia ZET uważa, że wszystkie grupy zwierząt, któreczłowiek na świecie hoduje, ma prawo dalej hodować i dalej je wykorzystywać, ale w stosunku do wszystkich zwierząt trzeba stosować empatię, żeby minimalizować ich cierpienie.

 

Beata Lubecka pytała swojego gościa również o wyrok Sądu Apelacyjnego, który orzekł, że premier musi sprostować swoją wypowiedź na temat tego, że za rządów PO-PSL nie budowano dróg i mostów. „Kampania wyborcza ma swoją szczególną cechę – bardzo ostre wypowiedzi i czasami trzeba za nie przepraszać. To był pewien skrót, że budowano za mało, mniej niż społeczeństwo chciało i on jest prawdą. Natomiast może sformułowanie było niezręczne” – komentuje polityk PiS. „Ja staram się tonować swoje wypowiedzi nie ze strachu przed wyrokami sądów, bo jestem politykiem - nie bardzo się nim czuję – ale muszę brać odpowiedzialność za to, co mówię” – mówi Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Minister rolnictwa zaznacza, że zależy mu „na uporządkowaniu pewnych spraw na wsi, zbudowaniu strukturalnie wsi, która będzie ważnym miejscem dla Polaków”. Dodaje, że chciałby również uporządkowania rynków rolnych i dochodów rolniczych. „Dochody rolników powinny pochodzić przede wszystkim z ich pracy i produkcji, nie tylko z dopłat bezpośrednich” – uważa gość Radia ZET. Jego zdaniem „zakłady przetwórcze traktują rolnika jak śmiecia, który ma zaakceptować każdą cenę”. „Jest brak udziału rolników w przetwórstwie, handlu – zostali wypchnięci i to wszystko są lata rządów PSL” – mówi minister.

 

PSL sprzedawało srebra rodowe? „Myślę, że ta wypowiedź premiera jest uzasadniona” – odpowiada minister rolnictwa. Tłumaczy, że to PSL było 16 lat przy władzy, kiedy trwały wyprzedaże. „Trochę ze wstydem przyznaję, że AWS tutaj niepotrzebnie tyle zakładów sprzedał” – komentuje. Władysław Kosiniak-Kamysz o tym, że PiS jest „fałszywym obrońcą wsi”? „Ja na jego miejscu nie wypowiadałbym się tak ostro, bo jego partii można przypomnieć, jak traktowała wieś przez okres powojenny” – mówi polityk. Jego zdaniem, za rządów ludowców było „niewolenie wsi, kolektywizacja i trzymanie wsi za mordę”. „To wszystko odbywało się przy aktywnym udziale ZSL” – dodaje minister.

 

Nagraj swoje zdanie
Pozostałe tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
0 wypowiedzi | 19-11-2018

Masz zdanie na ten temat?

Weź udział w dyskusji. Nagraj swoje wideo i powiedz co myślisz!

Nagraj swoje zdanie
null
 
Tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
0 wypowiedzi | 19-11-2018
0 wypowiedzi | 13-11-2018