Łupaszka - zbrodniarz czy bohater?

02-03-2018 | 1 wypowiedź
|
O co chodzi?

Piątkowym gościem Radia ZET był Piotr Zychowicz. Hisotryk w rozmowie z Konradem Piaseckim komentował funkcjonujący w przestrzeni publicznej obraz żołnierzy wyklętych.

Konrad Piasecki: (...) mamy postać na przykład Łupaszki, który jest w panteonie bohaterów narodowych, a jednocześnie jest żołnierzem, dowódcą, którego czyny jego żołnierzy obciążają. I teraz pytanie, czy tego Łupaszkę z panteonu wyjmować czy też go w tym panteonie umieszczać i czcić?Piotr Zychowicz: To jest zasadnicze pytanie.A pan jak na nie odpowiada?Każdego człowieka trzeba pokazywać w całości. Jest czarna legenda Łupaszki i oczywiście biała legenda Łupaszki. Zwolennicy czarnej przedstawiają go...

Łupaszka - zbrodniarz czy bohater?

02-03-2018 | 1 wypowiedź
|

Piątkowym gościem Radia ZET był Piotr Zychowicz. Hisotryk w rozmowie z Konradem Piaseckim komentował funkcjonujący w przestrzeni publicznej obraz żołnierzy wyklętych.

Konrad Piasecki: (...) mamy postać na przykład Łupaszki, który jest w panteonie bohaterów narodowych, a jednocześnie jest żołnierzem, dowódcą, którego czyny jego żołnierzy obciążają. I teraz pytanie, czy tego Łupaszkę z panteonu wyjmować czy też go w tym panteonie umieszczać i czcić?

Piotr Zychowicz: To jest zasadnicze pytanie.

A pan jak na nie odpowiada?

Każdego człowieka trzeba pokazywać w całości. Jest czarna legenda Łupaszki i oczywiście biała legenda Łupaszki. Zwolennicy czarnej przedstawiają go tylko przez pryzmat zbrodni w Dubinkach i szeregu innych pacyfikacji litewskich miejscowości, do których doszło w czerwcu 1944 r.

Niekwestionowanych przez pana?

Absolutnie nie.  Czyli jego tam nie było. Dokonali jednak tego jego żołnierze z 5 Wileńskiej Brygady AK. Był to odwet, co jest bardzo ważne, za masakrę polskiej ludności w miejscowości Glinciszki. To się wszystko wydarzyło w czerwcu 1944 r. Przeciwnicy kultu Łupaszki mówią: to jest ludobójca, to jest morderca z Dubinek i to on podjął tę decyzję. Ja się absolutnie sprzeciwiam takiemu podejściu, ale również uważam, że pokazywanie Łupaszki tylko przez pryzmat jego zacnych i olbrzymich zasług dla RP to też nie jest pełny obraz tego żołnierza.

Ale gdybym to pana, Piotra Zychowicza, poprosił o konsultację: co z tym Łupaszką w panteonie - zostawiać czy wyjmować?

Ja bym go zostawił w panteonie, ponieważ proszę zwrócić uwagę na jedną rzecz: zasługi tego człowieka są gigantyczne. Walczył z Niemcami, z sowiecką partyzantką, bronił mieszkańców Wileńszczyzny przed bolszewikami, potem walczył z komuną, ale przede wszystkim złożył na ołtarzu ojczyzny swoje życie. I to jest rzecz, dla której musimy mieć szacunek. Natomiast moim zdaniem jest to bohater z rysą, skazą na pancerzu. I stąd tytuł tej książki. Nie zamierzam udawać, tak jak niektórzy, że Dubinki się nie wydarzyły. Bo tam zginęli konkretni ludzie, w całym tym rajdzie niestety polscy żołnierze zabili około 70 cywili litewskich i o tym też trzeba powiedzieć. Bo pełny obraz tego człowieka, pełnego dylematów, sprzeczności, jest właśnie taki.

A Ty? Jak uważasz? Łupaszka to zbrodniarz czy bohater?

 

Nagraj swoje zdanie
Pozostałe tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
null