Lekarze biją na alarm! Grozi nam epidemia?

19-10-2017 | 3 wypowiedzi
|
O co chodzi?

W Polsce obowiązkowo szczepi się dzieci na wiele chorób zakaźnych, w tym między innymi na Odrę. Niestety, w ostatnich latach coraz więcej rodziców uchyla się od tego obowiązku. Lekarze biją na alarm!

- Spodziewam się, że w ciągu roku, dwóch, rozpoczną się epidemie Odry - ocenia Dr Paweł Stefanoff z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.W Niemczech, gdzie nie ma obowiązku szczepienia przeciwko Odrze, epidemia już trwa. W Polsce, według lekarzy, winni tego będą tak zwani „antyszczepionkowcy”. W ciągu pięciu ostatnich lat liczba rodziców, którzy odmówili szczepienia dzieci wzrosła aż pięciokrotnie. Tylko w pierwszej połowie...

Lekarze biją na alarm! Grozi nam epidemia?

19-10-2017 | 3 wypowiedzi
|

W Polsce obowiązkowo szczepi się dzieci na wiele chorób zakaźnych, w tym między innymi na Odrę. Niestety, w ostatnich latach coraz więcej rodziców uchyla się od tego obowiązku. Lekarze biją na alarm!

- Spodziewam się, że w ciągu roku, dwóch, rozpoczną się epidemie Odry - ocenia Dr Paweł Stefanoff z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

W Niemczech, gdzie nie ma obowiązku szczepienia przeciwko Odrze, epidemia już trwa. W Polsce, według lekarzy, winni tego będą tak zwani „antyszczepionkowcy”. W ciągu pięciu ostatnich lat liczba rodziców, którzy odmówili szczepienia dzieci wzrosła aż pięciokrotnie. Tylko w pierwszej połowie 2017 roku odnotowano 23 i pół tysiąca takich przypadków.  Specjaliści ostrzegają: w przypadku Odry konsekwencje mogą być poważne.

- Przecież to jest choroba, od której się nie umiera - ironizuje profesor Rafał Gierczyński z Państwowego Zakładu Higieny i zaraz dodaje: - Jeżeli weźmiemy 5000 osób to może się zdarzyć, że na tą chorobę można umrzeć. Ma poważne następstwa - nie u wszystkich, ale u niektórych będzie miała.

Profesor wie co mówi. sam nie  był szczepiony na Odrę. Efekt: nieodwracalne powikłania w postaci uszkodzenia słuchu. Przeciwników szczepień  to jednak nie przekonuje. Ruchy takie jak Stop NOP jak mantrę powtarzają swoje argumenty, zaczynające się od tego, że chcą mieć wybór czy szczepić, czy nie, aż po najcięższe, czyli takie, że szczepionki prowadzą do śmierci. Eksperci podkreślają, że lęk przed szczepieniami wynika z braku dostępu do rzetelnych informacji. Oraz tego, że wielu lekarzy nie potrafi ich przekazać rodzicom.

- Nie mają (rodzice - przyp. red) wiedzy albo się boją i zadają pytania pediatrze. Jeżeli pediatra im nie odpowie na te pytania, odpowie doktor google... ale nad tym nie mamy już żadnej kontroli - opisuje problem Tomasz Sobierajski, socjolog Uniwersytetu Warszawskiego.

Zakład epidemiologii PZH ma  jednak specjalną stronę internetową, dzięki której rodzice w jednym miejscu mają informacje na temat pozytywnych i ewentualnych negatywnych skutków szczepień. Lekarze zachęcają, by korzystać z tego narzędzia przed podjęciem decyzji, która może mieć nieodwracalne konsekwencje.

Nagraj swoje zdanie
Pozostałe tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
Tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy