Koniec e-papierosów w Polsce? Rząd wprowadzi akcyzę

26-10-2017 | 3 wypowiedzi
|
O co chodzi?

Od 2018 roku e-papierosy i inne „substytuty” tradycyjnych papierosów będą opodatkowane, a co za tym idzie znacznie droższe. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którą płyn do elektronicznych papierosów oraz tzw. wyroby nowatorskie zostaną objęte akcyzą. Koniec e-papierosów w Polsce i powrót do „korzeni”?

Puszczenie „dymka” zawsze słono kosztowało… Obciążało i portfel i zdrowie. Od kilku lat na rynku dostępne są elektroniczne zamienniki papierosów, które nie są objęte tak zwaną akcyzą. Wraz z początkiem nowego roku może się to zmienić, bo takie palenie, zdaniem rządu, niewiele różni się od tradycyjnego.- Wiąże się (z e-paleniem -...

Koniec e-papierosów w Polsce? Rząd wprowadzi akcyzę

26-10-2017 | 3 wypowiedzi
|

Od 2018 roku e-papierosy i inne „substytuty” tradycyjnych papierosów będą opodatkowane, a co za tym idzie znacznie droższe. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którą płyn do elektronicznych papierosów oraz tzw. wyroby nowatorskie zostaną objęte akcyzą. Koniec e-papierosów w Polsce i powrót do „korzeni”?

Puszczenie „dymka” zawsze słono kosztowało… Obciążało i portfel i zdrowie. Od kilku lat na rynku dostępne są elektroniczne zamienniki papierosów, które nie są objęte tak zwaną akcyzą. Wraz z początkiem nowego roku może się to zmienić, bo takie palenie, zdaniem rządu, niewiele różni się od tradycyjnego.

- Wiąże się (z e-paleniem - przyp. red.) jednak pewna szkodliwość dla zdrowia z czego potem wynikają koszty leczenia - tłumaczy nowelizację Stanisław Pięta z Prawa i Sprawiedliwości.

Rządowy projekt zakłada opodatkowanie każdego mililitru płynu do e-papierosów kwotą 50-ciu groszy. Przedsiębiorcy alarmują, że doprowadzi to do upadku wielu firm zajmujących się elektronicznymi papierosami. Przestrzegają, że obrót nimi może wymknąć się spod kontroli... Tak jak stało się z dopalaczami.

- Tylko czekać aż jakaś Martyna lat 16 kupi od kogoś w bramie bazę nikotynową, zatruje się i będzie krzyk i płacz. - Obrazuje możliwe problemy Krystian Kwiatkowski ze sklepu iSmoking.

W Polsce takich "Martyn" może być sporo. Jesteśmy jednym z największych w Europie rynków zbytu dla tej branży.  Szacuje się, że e-palaczy w Polsce jest już blisko 2 miliony. Rząd wyliczył, że dzięki akcyzie do budżetu państwa trafi ok. 100 milionów złotych rocznie. Opozycja grzmi: to nie dla zdrowia, a dla finansowania 500 plus!

- Im więcej rząd wydaje, tym więcej musi sięgać do kieszeni obywateli. Ten rząd lubi wydawać więc musi sięgać głęboko do naszych kieszeni. - Tak Katarzyna Lubnauer komentuje rządowy pomysł opodatkowania „e-palenia”.

Nie ma wątpliwości, że e-papierosy szkodzą, ale - jak wykazują liczne badania - mniej niż te tradycyjne. Choćby dlatego, że wytwarzany tak dym nie zawiera substancji smolistych będących wynikiem spalania tytoniu. To co widać przy e-paleniu to mgiełka uzyskana przez podgrzanie płynu na bazie gliceryny. Zasada działania niemal identyczna jak w przypadku wytwornic dymu na koncertach.

- Ważne, żeby ludzie palący papierosy elektroniczne mieli świadomość, że to jest też papieros - przestrzega Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej. W związku z tym uważa, że rząd zamiast nakładać kolejne podatki powinien przede wszystkim edukować społeczeństwo. W związku z ustawą ma identyczne obawy jak przedsiębiorcy. - Tak wielkie, natychmiastowe wprowadzenie tak wysokiego podatku naszym zdaniem zwiększy szarą strefę, a nie spowoduje wpływy takie jak planuje rząd do budżetu - mówi polityk.

Tak stało się we Włoszech. Po opodatkowaniu e-papierosów wpływy do tamtejszego budżetu zamiast planowanych 86 milionów euro wyniosły tylko 5 milionów… I wcale nie dla tego, ze włosi zrezygnowali z e-dymka.

- To polega na tym, że ludzie zamawiają bazy nikotynowe zza granicy, proszą producenta o przeklejenie etykietki po prostu i zamawiają to (bazę nikotynową - przyp. red.) jako, na przykład, olej do smażenia - tłumaczy działanie szarej strefy e-papierosów Krystian Kwiatkowski.

Naiwnym byłoby przypuszczać, że takie rozwiązania nie trafią z ziemi włoskiej do Polski  

Nagraj swoje zdanie
Pozostałe tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
null