Czy prezydent powinien podpisać nowelizację ustawy o IPN?

05-02-2018 | 1 wypowiedź
|
O co chodzi?

Nowelizacja ustawy o IPN czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Nowe prawo zakłada wprowadzenie kar grzywny lub więzienia, między innymi za przypisywanie narodowi polskiemu lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie. Ustawa spotkała się z dużą krytyką, między innymi ze strony władz...

- Nie wiem, jaka będzie decyzja pana prezydenta (...), natomiast spodziewam się, że ta decyzja będzie zgodna z polską racją stanu. Polska racja stanu wymaga, żeby zakończyć teraz proces legislacyjny, który się wydarzył w polskim parlamencie. Gdyby była uległość w stosunku do nacisków międzynarodowych, byłoby to...

Czy prezydent powinien podpisać nowelizację ustawy o IPN?

05-02-2018 | 1 wypowiedź
|

Nowelizacja ustawy o IPN czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Nowe prawo zakłada wprowadzenie kar grzywny lub więzienia, między innymi za przypisywanie narodowi polskiemu lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie nazistowskie. Ustawa spotkała się z dużą krytyką, między innymi ze strony władz Izraela.

- Nie wiem, jaka będzie decyzja pana prezydenta (...), natomiast spodziewam się, że ta decyzja będzie zgodna z polską racją stanu. Polska racja stanu wymaga, żeby zakończyć teraz proces legislacyjny, który się wydarzył w polskim parlamencie. Gdyby była uległość w stosunku do nacisków międzynarodowych, byłoby to ograniczenie kompetencji suwerennych organów państwa polskiego, i to by stwarzało niebezpieczny precedens na przyszłość - przekonuje senator PiS, Jan Maria Jackowski.

Przeciwnego zdania jest opozycja. - Politycy Prawa i Sprawiedliwości mają jakąś fobię, że ktoś na nas naciska, że nie jesteśmy narodem suwerennym, że jesteśmy narodem bezwładnym. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, niestety muszę to stwierdzić, ma jakieś kompleksy związane z własną tożsamością. Dlatego, że nikt na nas nie naciskał w tej sprawie. To my nie przepracowaliśmy naszej historii, historii bolesnej. Jeżeli w ogóle mamy mówić o II wojnie światowej, o Holocauście, o historii Żydów w Polsce, to nie możemy tego robić w odosobnieniu od tego środowiska - mówi Joanna Sheuring-Wielgus, posłanka .Nowoczesnej.

Nagraj swoje zdanie
Pozostałe tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
null