Czy Polska powinna zbojkotować mundial w Rosji?

19-03-2018 | 1 wypowiedź
|
O co chodzi?

W poniedziałkowej porannej rozmowie Radia ZET gościem Konrada Piaseckiego był szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Polityk zmierzył się z pytaniem, jak Polska powinna okazać solidarność z Wielką Brytanią w czasie konfliktu na linii Londyn-Moskwa.

Konrad Piasecki: Brytyjska premier ma jakiś pomysł na wspólną sojuszniczą, także polską reakcję na otrucie eks-agenta rosyjskiego?Michał Dworczyk: Brytyjczycy bardzo słusznie zakładają, że została przekroczona kolejna granica. Mamy do czynienia z bezprecedensowym wydarzeniem, kiedy gaz bojowy został użyty na terenie jednego z krajów NATO, i oni oczekują solidarności.Ale czy oni mają przekonanie, że to Rosjanie, że to...

Czy Polska powinna zbojkotować mundial w Rosji?

19-03-2018 | 1 wypowiedź
|

W poniedziałkowej porannej rozmowie Radia ZET gościem Konrada Piaseckiego był szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Polityk zmierzył się z pytaniem, jak Polska powinna okazać solidarność z Wielką Brytanią w czasie konfliktu na linii Londyn-Moskwa.

Konrad Piasecki: Brytyjska premier ma jakiś pomysł na wspólną sojuszniczą, także polską reakcję na otrucie eks-agenta rosyjskiego?

Michał Dworczyk: Brytyjczycy bardzo słusznie zakładają, że została przekroczona kolejna granica. Mamy do czynienia z bezprecedensowym wydarzeniem, kiedy gaz bojowy został użyty na terenie jednego z krajów NATO, i oni oczekują solidarności.

Ale czy oni mają przekonanie, że to Rosjanie, że to rosyjskie państwo stoi za tym? Co do tego też są różne głosy. Czy oni mają jakieś dowody?

Premier Theresa May mówiła o tym publicznie. Wiadomo, że wszystkich informacji zebranych przez służby nie ujawnia się publicznie, natomiast Brytyjczycy co do tego nie mają wątpliwości.

Ale kiedy rozmawia z premierem Morawieckim, mówi mu: "Mamy pewność, wiemy, że to Rosjanie, że to państwo rosyjskie, co do tego nie ma wątpliwości"?

Ja oczywiście nie mogę tego rozstrzygać, natomiast Brytyjczycy są przekonani. Rzeczywiście to, o czym mówią, i te dowody, które pokazują, wskazują, że jest wiele przesłanek, by oceniać tak sytuację, i również to jest oczywiste, i Polska podziela ten punkt widzenia, że powinniśmy teraz pokazać solidarność i w ramach UE, i w ramach NATO, i pokazać Rosji, że nie ma zgody na przekraczanie kolejnych granic.

Tylko jak? Bo że trzeba demonstrować solidarność wszyscy wiedzą, tylko nie za bardzo widzę na razie pomysł na to, jak ta solidarność okazywana Wlk. Brytanii miałaby zostać wcielona w życie.

W tej chwili trwają intensywne konsultacje zarówno na poziomie dyplomatycznym, jak i politycznym.

Ale jakie są pomysły?

Wiemy, że Wlk. Brytania wydaliła rosyjskich dyplomatów, więc tego rodzaju sankcje mogą być brane pod uwagę.

Polska też będzie wydalać rosyjskich dyplomatów?

Mówimy też o sankcjach gospodarczych, o szeregu innych pomysłów. Ja teraz nie mówię o stanowisku Polski, ja mówię o tym, o czym Brytyjczycy rozmawiają ze swoimi partnerami. Trwają intensywne konsultacje, na pewno w tym tygodniu zapadną decyzje, jaka będzie reakcja przynajmniej części krajów NATO i UE wobec Rosji, a ja uważam, że powinniśmy skupić się głównie na tym, żeby okazać solidarność, bo Rosja od lat działa na rozbicie solidarności europejskiej, solidarności krajów NATO.

A czy tym okazaniem solidarności sojuszniczej mogłoby być zbojkotowanie piłkarskich mistrzostw świata albo odebranie ich Rosji?

Myślę, że raczej to drugie rozwiązanie byłoby bardziej dotkliwe dla Władimira Putina.

A myśli pan, że to dobry pomysł?

To jest jeden z pomysłów, tutaj musiałby być konsensus...

Ale dobry?

Ja nie jestem ministrem spraw zagranicznych...

Jest pan szefem KPRM, wobec czego co sądzi na ten temat szef KPRM?

Na pewno byłoby to bardzo dotkliwe nie tylko dla prezydenta Rosji, ale wszystkich Rosjan, oni bardzo prestiżowo traktują tego rodzaju wydarzenia, mają duże ambicje w tym obszarze. Na pewno mogłoby to być bardziej dostrzeżone przez Rosjan niż kolejne sankcje (...).

 

Nagraj swoje zdanie
Pozostałe tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
null