Czy PiS sfałszuje wybory samorządowe?

21-02-2018 | 5 wypowiedzi
|
O co chodzi?

Porannym gościem Konrada Piaseckiego w Radiu ZET był Jacek Sasin. Polityk odpowiadał na zarzuty jakoby PiS chciało sfałszować nadchodzące wybory samorządowe. 

 

 Konrad Piasecki: Wicedyrektor w Kancelarii Premiera, szef sztabu PiS, wiceminister w Kancelarii Premiera, szef gabinetu politycznego minister edukacji - na jakie wrażliwe i apolityczne stanowisko mogą kandydować te osoby?Jacek Sasin: Myślę, że na szefa Krajowego Biura Wyborczego.Tak jest. Krajowe Biuro Wyborcze z natury powinno być apolityczne, apartyjne, tymczasem rządzący na to stanowisko znaleźli trzy osoby związane albo z władzą, albo z partią, albo i z władzą, i z partią.Ale co to znaczy...

Czy PiS sfałszuje wybory samorządowe?

21-02-2018 | 5 wypowiedzi
|

Porannym gościem Konrada Piaseckiego w Radiu ZET był Jacek Sasin. Polityk odpowiadał na zarzuty jakoby PiS chciało sfałszować nadchodzące wybory samorządowe. 

 

 

Konrad Piasecki: Wicedyrektor w Kancelarii Premiera, szef sztabu PiS, wiceminister w Kancelarii Premiera, szef gabinetu politycznego minister edukacji - na jakie wrażliwe i apolityczne stanowisko mogą kandydować te osoby?

Jacek Sasin: Myślę, że na szefa Krajowego Biura Wyborczego.

Tak jest. Krajowe Biuro Wyborcze z natury powinno być apolityczne, apartyjne, tymczasem rządzący na to stanowisko znaleźli trzy osoby związane albo z władzą, albo z partią, albo i z władzą, i z partią.

Ale co to znaczy "związana z władzą"? Czy urzędnik, który jest urzędnikiem służby cywilnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jest politykiem? No nie.

To jest jedna osoba stosunkowo najmniej związana, chociaż też nominację do Kancelarii Premiera dostała po przejęciu władzy przez PiS.

Która wcześniej - mówimy o pani Pietrzak - pracowała w samorządzie z różnymi samorządowcami z różnych opcji politycznych, wielokrotnie była urzędnikiem wyborczym, więc ma wielkie doświadczenie w tej sprawie.

Zgodzę się, że pani Pietrzak jest taką połową listka figowego na tych nominacjach. A te dwie pozostałe osoby?

Też są znakomitymi fachowcami, prawnikami, rzetelnie wykonującymi swoje kompetencje.

Ale są to osoby upartyjnione i upolitycznione, nawet jeśli nie mają legitymacji partyjnej.

Ale co to znaczy "upartyjnione"?

Jak ktoś jest szefem sztabu wyborczego PiS, to nie jest człowiekiem partyjnym?

Mnie strasznie denerwuje słowo "upartyjnione", (..) mamy tutaj trzy kandydatury. Jak sami się zgodziliśmy, jedna z tych kandydatur, nie budzi pana większych wątpliwości.

Jedna. Na trzy.

Ale wybiera się jedną z tych trzech.

Może trzy trzeba było znaleźć takie?

Nawet jeśli te dwie pozostałe kandydatury budzą pana wątpliwości czy, co ważniejsze, wątpliwości pana przewodniczącego PKW, który będzie dokonywał tego wyboru, to przynajmniej ta jedna kandydatura jest kandydaturą całkowicie niepodejrzaną z punktu widzenia takiego, o którym pan mówi, chociaż uważam, że te pozostałe dwie kandydatury też są bardzo dobre, niepodejrzane pod tym względem, ponieważ to są ludzie, którzy wykazali się naprawdę dużą dozą takiego państwowego pierwiastka w swoim działaniu.

Obiecywaliście pakiet demokratyczny, a próbujecie sobie zapewnić pakiet kontrolny.

Nie, w ogóle teza o tym, że którakolwiek - a szczególnie PiS - którakolwiek partia demokratyczna chciałaby w swoim zamierzeniu fałszować wybory w tej chwili, myślę, że nie jest tezą uprawnioną.

To jest pańska teza. Ja aż takiej nie postawiłem.

Wierzę również, że partie opozycyjne nie mają takiego zamiaru, żeby w sposób niedemokratyczny przejmować władzę za pomocą fałszowania wyborów, na pewno PiS takiego zamiaru nie ma, i myślę, że przekonamy się o tym po efektach naszych działań.

A Ty? Jak uważasz? Czy PiS sfałszuje wybory samorządowe? Wyraź swoją opinię i nagraj się na Mam Zdanie. 

Nagraj swoje zdanie
Pozostałe tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
null