Czy .Nowoczesna przetrwa kryzys?

10-05-2018 | 0 wypowiedzi
|
O co chodzi?

Gdy Katarzyna Lubnauer obejmowała w listopadzie zeszłego roku przywództwo w .Nowoczesnej, partia nie była w dobrej kondycji. Już wtedy mówiło się, że przegrana Ryszarda Petru w wyścigu o pozycję przewodniczącego może być początkiem rozpadu. Teraz, jest na ten temat jeszcze głośniej. W ostatnich dniach z partii wystąpiły dwie znane posłanki - Joanna...

- Życzę kolegom i koleżankom sukcesów w tej formacji, którą sobie teraz chcą zarządzać. Ja się tam nie widziałam, więc już nie będę się wypowiadała na ten temat. Niech oni robią swoje, ja jestem już wolnym elektronem. Czuję się znakomicie. Naprawdę czuję się bardzo dobrze. Przepraszam, może kogoś to denerwuje z...

Czy .Nowoczesna przetrwa kryzys?

10-05-2018 | 0 wypowiedzi
|

Gdy Katarzyna Lubnauer obejmowała w listopadzie zeszłego roku przywództwo w .Nowoczesnej, partia nie była w dobrej kondycji. Już wtedy mówiło się, że przegrana Ryszarda Petru w wyścigu o pozycję przewodniczącego może być początkiem rozpadu. Teraz, jest na ten temat jeszcze głośniej. W ostatnich dniach z partii wystąpiły dwie znane posłanki - Joanna Scheuring-Wielgus oraz Joanna Schmidt.

- Życzę kolegom i koleżankom sukcesów w tej formacji, którą sobie teraz chcą zarządzać. Ja się tam nie widziałam, więc już nie będę się wypowiadała na ten temat. Niech oni robią swoje, ja jestem już wolnym elektronem. Czuję się znakomicie. Naprawdę czuję się bardzo dobrze. Przepraszam, może kogoś to denerwuje z .Nowoczesnej, ale ja naprawdę czuję się bardzo dobrze - mówi Joanna Scheuring-Wielgus.

Posłanka była już wcześniej krytyczna wobec swojej partii. Między innymi wtedy, gdy zawiesiła się w prawach członka. Stało się to na znak protestu po zachowaniu posłów .Nowoczesnej podczas głosowania ws. obywatelskiego projektu ustawy liberalizującej prawo aborcyjne. Teraz, jednym z powodów odejścia miałby być zakaz wypowiadania się posłanki w sprawie protestu rodziców osób niepełnosprawnych.

- Jak zadałam pytanie, dlaczego tak jest, dowiedziałam się, że działamy na szkodę partii i to jest decyzja polityczna, że nie będziemy zabierać głosu w imieniu klubu. Powiedziałam "dziękuję", spakowałam torebkę i wyszłam. Decyzja o opuszczeniu partii się narodziła później - mówi była posłanka .Nowoczesnej.

- .Nowoczesna jest w dobrej kondycji. Przypomnę, że .Nowoczesna to nie tylko klub parlamentarny. To kilka tysięcy członków - mówi przewodnicząca .Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer, starając się zachować dobrą minę do złej gry. Choć nie zostało to jeszcze oficjalnie ogłoszone, z partii prawdopodobnie odejdzie również jej założyciel, Ryszard Petru. - Czas łączenia, nie rozbijactwa, to jest ten moment. Ja dziwię się, jestem rozczarowana postawą wczorajszą Joanny jednej i Joanny drugiej, ponieważ wydawało mi się, że one to rozumieją - dodaje Lubnauer.

Część pozostałych członków .Nowoczesnej krytykuje również bliską współpracowniczkę Katarzyny Lubnauer, Kamilę Gasiuk-Pihowicz. Domagają się odwołania jej z funkcji szefowej klubu parlamentarnego.

- Doświadczenie wielu partii politycznych uczy nas, że partie, które wpadają w taką spiralę kryzysu... Trudno jest im się wybić z takiego impasu trochę - mówi Mateusz Zaremba, politolog z Uniwersytetu SWPS. Dlatego część komentatorów uważa, ze koniec .Nowoczesnej jest możliwy. Że zbyt upodobniła się do Platformy Obywatelskiej i zostanie przez nią wchłonięta. Choć słabość tej ostatniej pozwala także snuć scenariusze powstania nowego, wspólnego tworu. - Być może w przyszłości .Nowoczesna postara się razem z Platformą i powstanie coś na kształt dawnego LiD'u. W sensie organizacyjnym, nie światopoglądowym - mówi Zaremba.

Jak skończy .Nowoczesna, dowiemy się prawdopodobnie po wyborach samorządowych. Mówi się również, że możemy być wtedy także świadkami tworzenia nowej partii, w której - poza uciekinierami z .Nowoczesnej - mają brać udział takie osoby jak Robert Biedroń, czy Barbara Nowacka.

Nagraj swoje zdanie
Pozostałe tematy
Zobacz o czym wcześniej rozmawialiśmy
null